Essentia HealthLakes PrintingMichelob UltraGrand View Lodge

Brainerd Jaycees Run for the Lakes

Brainerd Jaycees Run for the Lakes

Sponsors

Essentia Health

Michelob Ultra

Grand View Lodge

Lakes Printing

 

 

BlackRidgeBANK  


Marathon Results 2012

Place   Div/Tot   No.   Name City St Age Sex Time Pace
=====   ========   ====   ================= =============== == === === ======= =====
             
1    1/21   84   Patrick Russell St Paul MN 36 M 2:35:45 05:57
2    2/21   1   Casey Miller Baxter MN 33 M 2:47:42 06:24
3    3/21   40   Scott Hoberg Duluth MN 33 M 2:56:51 06:45
4    1/29   106   Barry Fischer Remer MN 40 M 3:01:25 06:55
5    4/21   62   Steve Miller Cincinnati OH 34 M 3:07:00 07:08
6    1/8   90   Ryan Skrenes Bloomington MN 24 M 3:11:18 07:18
7    2/29   39   Chris Hanson Nisswa MN 41 M 3:13:26 07:23
8    1/15   45   Jay Johnson Sauk Rapids MN 52 M 3:14:33 07:26
9    1/7   116   Melissa Jansen Saint Cloud MN 41 F 3:16:24 07:30
10    3/29   145   Rob Levitz Bovey MN 47 M 3:19:05 07:36
11    2/15   8   Keith Berndt Fargo ND 51 M 3:20:05 07:38
12    1/8   72   Molly Pennings Culver MN 37 F 3:23:52 07:47
13    4/29   112   Sean Bengtson Brainerd MN 41 M 3:24:09 07:48
14    5/21   17   Christopher Close Baxter MN 32 M 3:24:21 07:48
15    2/8   52   Nate Leckband Eagan MN 29 M 3:24:48 07:49
16    6/21   50   Scott Koke New Brighton MN 38 M 3:25:30 07:51
17    1/10   111   David Grotke Brainerd MN 60 M 3:29:47 08:00
18    5/29   81   Kevin Royea Suamico WI 45 M 3:30:36 08:02
19    7/21   26   Peter Elwell Minneapolis MN 31 M 3:31:37 08:05
20    2/7   2   Jill Kroc Mankato MN 40 F 3:31:41 08:05
21    3/15   24   David Dornfeld Edina MN 52 M 3:33:10 08:08
22    3/8   51   Dan Laplante Phillips WI 28 M 3:36:07 08:15
23    6/29   110   Dave Connaker Deerwood MN 40 M 3:40:23 08:25
24    4/15   42   Stanley Hup Northfield MN 57 M 3:40:50 08:26
25    7/29   37   Russell Groebner Mapleton MN 43 M 3:41:22 08:27
26    8/21   66   Keith Narr Ramsey MN 37 M 3:42:24 08:29
27    4/8   61   Dustin Maurer Cushing MN 21 M 3:42:50 08:30
28    8/29   48   Peter Kaul Eagan MN 46 M 3:44:58 08:35
29    5/15   6   Anthony Bauer Eagan MN 54 M 3:46:29 08:39
30    2/8   114   Shelly Noland Minneapolis MN 33 F 3:47:25 08:41
31    9/29   95   Scott Stroot Brainerd MN 40 M 3:48:44 08:44
32    10/29   4   Patrick Barrett Shorewood MN 41 M 3:49:29 08:46
33    11/29   23   Jeff Dobratz Hutchinson MN 49 M 3:50:59 08:49
34    9/21   102   Volker Weise Rellingen   32 M 3:51:00 08:49
35    12/29   115   Andrew Becker Rochester MN 42 M 3:51:18 08:50
36    2/10   47   Mick Justin Nisswa MN 64 M 3:51:31 08:50
37    1/1   7   Deb Beilke Valley City ND 50 F 3:51:57 08:51
38    3/7   13   Melissa Budd Stonewall   42 F 3:53:25 08:55
39    4/7   10   Renee Bjork Brooten MN 46 F 3:54:30 08:57
40    3/8   33   Shanna Gerads Albany MN 32 F 3:56:07 09:01
41    10/21   32   Bobby Gerads Albany MN 35 M 3:56:11 09:01
42    13/29   9   Cris Bitker Bemidji MN 40 M 3:56:19 09:01
43    5/8   108   Neil Furman Waconia MN 29 M 3:56:31 09:02
44    6/15   77   Dan Rassier St. Joseph MN 56 M 3:56:32 09:02
45    14/29   14   Mark Bukowski South St.Paul MN 44 M 3:56:46 09:02
46    15/29   113   Mike Porter Brainerd MN 46 M 3:57:27 09:04
47    7/15   29   David Fielder Winnipeg MB 51 M 3:57:37 09:04
48    11/21   91   Mike Soderburg Pillager MN 37 M 3:57:47 09:05
49    3/10   99   Dave Trefethen Monticello MN 64 M 3:58:28 09:06
50    6/8   86   Nick Schadewald Saint Francis MN 25 M 3:59:18 09:08
51    7/8   98   Eric Torvinen Duluth MN 26 M 3:59:18 09:08
52    12/21   83   Jesse Rueckert Rochester MN 32 M 3:59:57 09:10
53    16/29   38   Clayt Handt Savage MN 43 M 4:00:08 09:10
54    4/10   53   John Leonhart Urbandale IA 61 M 4:01:04 09:12
55    13/21   27   Brent Embree Pequot Lakes MN 38 M 4:04:10 09:19
56    5/7   22   Cindy Dobbs Fargo ND 48 F 4:05:26 09:22
57    8/15   15   Dan Cairns Rice MN 51 M 4:07:13 09:26
58    17/29   65   Chris Myers Chanhassen MN 40 M 4:09:17 09:31
59    14/21   11   Bj Bockenhauer Pardeeville WI 32 M 4:11:30 09:36
60    9/15   117   David Suhr Eden Prairie MN 52 M 4:11:52 09:37
61    10/15   118   Victor Nallick Ramsey MN 50 M 4:11:52 09:37
62    11/15   119   Bruce Anderson Saint Paul MN 54 M 4:11:53 09:37
63    04/8   49   Jamie Klemenhagen Bloomington MN 30 F 4:15:41 09:46
64    05/10   68   Phil Nomura Minneapolis MN 62 M 4:15:53 09:46
65    18/29   105   John Zelenka Milligan NE 48 M 4:16:00 09:46
66    1/5   64   Sarah Mulroy Pillager MN 26 F 4:16:19 09:47
67    2/5   101   Stephanie Trutwin Cushing MN 22 F 4:16:19 09:47
68    19/29   12   Stephen Booth Laporte MN 49 M 4:16:21 09:47
69    15/21   58   Joshua Lushine Minneapolis MN 36 M 4:16:31 09:47
70    20/29   16   Michael Carrigan Maplewood MN 45 M 4:20:01 09:55
71    3/5   54   Arianna Lofrano St. Cloud MN 22 F 4:21:28 09:59
72    6/10   30   Monte Fjosne Bemidji MN 61 M 4:21:53 10:00
73    16/21   88   Matt Schrader Byron MN 35 M 4:22:35 10:01
74    17/21   19   Oliver Darby Ramsey MN 36 M 4:25:22 10:08
75    21/29   120   Daniel Eilertson Barnesville MN 42 M 4:25:24 10:08
76    22/29   67   Christopher Nelson Eagan MN 42 M 4:25:50 10:09
77    23/29   70   David Olson Pequot Lakes MN 49 M 4:25:57 10:09
78    5/8   63   Maureen Montello Bird Island MN 34 F 4:26:24 10:10
79    18/21   73   Michael Picconatto Staples MN 38 M 4:26:33 10:10
80    24/29   103   John Wood Cologne MN 43 M 4:26:37 10:11
81    19/21   109   Eric Holst Pequot Lakes MN 32 M 4:29:37 10:17
82    6/8   93   Sheri Steidl Fargo ND 31 F 4:30:18 10:19
83    25/29   97   Patrick Tinklenberg San Diego CA 42 M 4:31:27 10:22
84    1/1   78   Josephine Reece Saint Cloud MN 19 F 4:33:02 10:25
85    5/5   87   Katie Scheumann Fort Wayne IN 22 F 4:33:02 10:25
86    7/8   20   Richard Daymont Northfield MN 64 M 4:33:10 10:26
87    26/29   44   Dennis Johnson Andover MN 46 M 4:34:49 10:29
88    5/5   55   Jessica Lofrano-Larson St. Cloud MN 25 F 4:35:15 10:30
89    7/8   80   Pamela Regur Fairfield IA 32 F 4:35:17 10:30
90    20/21   96   Aaron Tinklenberg Lakeville MN 35 M 4:35:34 10:31
91    8/10    94   Mark Stodghill Duluth MN 63 M 4:39:37 10:40
92    6/7   5   Cheri Bates Sauk Rapids MN 40 F 4:40:23 10:42
93    9/10   92   Don Soule Rosemount MN 62 M 4:43:02 10:48
94    27/29   60   Michael Mahota Minnetrista MN 49 M 4:47:37 10:59
95    21/21   89   Gada Simeso Burnsville MN 34 M 4:47:40 10:59
96    28/29   85   Kevin Sandberg Princeton MN 43 M 4:48:10 11:00
97    29/29   36   Michael Gorman St. Cloud MN 41 M 5:20:19 12:14
98    8/8    100   Michael Triplett Brainerd MN 28 M 5:21:59 12:17
99    10/10   28   Arthur Erdman New Brighton MN 66 M 5:27:13 12:29
100    8/8   21   Jessica Devega Sioux City IA 38 F 5:31:03 12:38
101    12/15   18   Mike Cloutier Princeton MN 53 M 5:32:08 12:41
102    13/15   34   Jeff Goldstein Maple Grove MN 55 M 5:32:08 12:41
103    14/15   35   Russ Goldstein Baxter MN 53 M 5:32:10 12:41
104    7/7   141   Sally Hed Minneapolis MN 42 F 5:47:27 13:16
105    15/15   43   Randy Joe Fairbury NE 51 M 5:51:15 13:24